Sağdıç Nedir ve Görevleri Nelerdir?

0
278

Ülkemizde düğün denilince akar sular bile durmaktadır. Bunun sebebi de; Türkiye’de düğün kavramının çok ciddi bir şekilde karşılanması ve insanların her dönemde, her kültürde düğüne önem vermesidir. Düğün deyince binlerce teferruat ya da düşünülmesi gereken nokta da karşımıza çıkmaktadır. Bu noktalardan bir tanesi de sağdıçtır. Birçok kişi sağdıcın ne demek olduğunu bilmediği için bunu sizlere açıklamak istedik.

Sağdıç Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Bir düğünde damat olacak olan erkeğin; düğün boyunca yardımcısı anlamına gelen kişi aslında sağdıçtır. Sağdıç özellikle daha önce evlilik yapmış olan ve aynı zamanda da evliliğinde herhangi bir sorun yaşamayan erkeklerden biri olarak seçilmelidir. Böylece hem doğru, hem de gerçekçi bilgileri damada aktarabilir.

Düğünde ilk safhada yer alan sağdıç; tıpkı damat gibi giyimine ve saçına çok özen gösterir. Damada düğünde nasıl davranması gerektiğini anlatır. Ayrıca düğünden sonra geçilecek olan özel gecede de dikkat etmesi gerekenleri hem sağlık, hem de dini koşullara göre anlatmakla yükümlüdür. Böylece damadın hata yapmasını önler.

CEVAP VER