Altının Ayarı Nasıl Anlaşılır?

0
265

Altın her toplumda benimsenmiş, kimi toplumlarda para alışverişi esnasında kullanılan, kimilerinde sanat eserlerinde karşımıza çıkan, kimilerinde de yatırım aracı olarak kullanılan bir maden haline gelmiştir. Sarı maden şeklinde de tabir edilen altın kullanımı ülkemizde genellikle yatırım amacı ile tercih edilmektedir. Bu yüzden altın konusunda en fazla sorulan sorular arasında ayar konusu yer alıyor.

Altının Ayarı Nasıl Anlaşılır?

Altın denilince aklınıza binlerce kavram gelebilir. Bu her ne kadar doğru olsa da asıl mesele; altının ayarı konusudur. Ülkemizde tedavülde olan en büyük altın ayarı 24 ayardır. 8 ayara kadar bu ayar seviyesi inebilmektedir. Bu yüzden de altın ayarı için araştırmalar yapılmaya devam ediliyor.

Altının ayarı olarak ifade edilen sayı; aslında altındaki saf madde oranına göre söylenmektedir. Altının saflık derecesi arttıkça ayar numarası artmakta ve doğal bir sonuç olarak da fiyatında da ciddi yükselmeler meydana gelmektedir. Bu yüzden de 8 ayar bilezik fiyatı ile 24 ayar altın fiyatı arasında ciddi bir yatırım ve fiyat farkı vardır.

CEVAP VER