Elmas Madenciliği ve Kanlı Elmaslar

0
165

Elmas madenciliği çok eski zamanlara dayanmaktadır. İnsanlar tarafından değerli madenlerin arka arkaya bulunması sonucunda elmas madenciliği de ortaya çıktı. Bu zamana kadar çoğu maden Hindistan’da ortaya çıkmıştır.  Elmas madenciliğinin start verdiği ülke de burasıdır. Elmas madenciliği zaman içerisinde yayılmış ve insanların maddi yönden kazanç sağlamasına imkan tanıyacak bir hal almıştır.

Elmas Madenciliği ve Kanlı Elmaslar

Elmaslar yer altından yeryüzüne çıkarılarak kullanılmaktadır. Yeryüzüne elmasları çıkarmak isteyen madenciler 2 farklı yöntem kullanmaktadır. Bunlardan ilki; baca madenciliği yöntemi, diğeri ise; alüvyonel madencilik olmaktadır. İki farklı alanda bulunan elmas madeni; volkanik çukur ya da bacalarda olabildiği gibi nehir, kumsal v deniz gibi sulak alanlarda da karşımıza gelebilmektedir.

Afrika ülkeleri gibi gelişmemiş ülkelerde çıkarılan bazı zor şartlar altında çıkarılan elmaslar bulunmaktadır. Buradaki çıkarılanları ikiye ayırmaktadırlar. Savaş ve savaş dışı şeklinde ayrılanlardan; savaş yöntemi ile çıkarılanlar kanlı elmas olarak bilinmektedir. Kanlı elmas kavramı ilk olarak sinema filmi ile duysak da yüzyıllardan beri devam eden bir süreçtir.

CEVAP VER