Gümüş Erkek Yüzüklerinde Tarihin İzleri

0
190

Bayanların takı kullanımına önem verdiği kadar erkekler de takı kullanımına büyük önem göstermektedirler. Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar gelen medeniyet dahilinde erkeklerin genellikle yüzük taktıklarını ve hatta bu durumun bir gelenek halinde devamlılık gösterdiğine tanıklık etmişizdir. Bu gelenek tarih kitaplarında, çevrilen film ya da dizilere kadar gelmiştir. Bir dönem geçidi kapsamında erkeklerin takı takması pek uygun bulunmamıştır.

Gümüş Erkek Yüzüklerinde Tarihin İzleri

Günümüze geldiğimizde ise; takı kullanan erkeğe kötü gözle bakılması durumu neredeyse yok denecek kadar azdır. Özellikle bir dönem sadece kol düğmesi ve aynı zamanda da saat gibi takılar kullanan erkekler sonrasında yüzükler başta olmak üzere birçok takı ya da aksesuarın kullanımına geri dönmüşlerdir.

Erkek yüzüklerini genel olarak bir incelemeye aldığımızda en fazla kısmın gümüş yüzükler tarafından kaplandığına şahit olmaktayız. İslam açısından erkek yüzüğünde altın kullanımı pek doğru şekilde karşılanmadığından ötürü, gümüş yüzükler hızla yayılmaya ve çeşitli modeller eşliğinde karşımıza çıkmaktadırlar. Özellikle de Vav, Hilal ve Osmanlı Tuğraları’nın bulunduğu tarihi izler taşıyan yüzükler ilk sıradadır.

CEVAP VER