Pırlanta ve Elmas Arasındaki Farklar

0
199

Pırlanta günümüzde daha sık  bir şekilde kullandığımız ve gencimizden, yaşlımıza değin herkesin adını bildiği taştır. Elmas ise; bu taşın saf, işlenmemiş hali yani; ham maddesidir. Bu iki taş arasında farklılıklar meydana gelse de, ikisi de birbirinden farklı ya da bağımsız taşlar değildir. Günümüzde binlerce kişi bu taşların ne yazık ki bağımsız olduklarını düşünmekteler.

Pırlanta ve Elmas Arasındaki Farklar Nedir?

Pırlantanın başka, elmasın bambaşka bir taş olduğunu düşünenler yanlış bir düşünceye sahiptir. Bir taş pırlanta haline gelmeden önce elmastır. Daha sonra pırlanta adını verdiğimiz şekilde kesilerek saflığı giderilir. Böylece pırlanta taşına dönüşür. Yani, her taş pırlanta olmadan önce elmastır.

Elmasların pırlanta haline getirilmesi teknolojinin ve mücevher sektörünün gelişmesi sonucunda meydana gelen bir değişimdir. Bu yüzden sizin de tahmin edeceğiniz üzere; pırlantanın geçmişi elmasın geçmişine nazaran daha yenidir. Ancak; eski olan elmas olmasına rağmen aynı karat ve özellikteki elmas ile pırlanta karşılaştırıldığında pırlanta daha değerli görünmektedir. Bu yüzden de kuyumculardan elmas yerine pırlanta satın alınır.

CEVAP VER