Mercanın Özellikleri

0
245

Cama benzeyen görünümü ve aynı zamanda da bayanların sevdiği renklerde bulunması sonucunda en çok bilinen ve ülkemizde de bulunan bir taştır. Değerli olarak nitelendirilmesinin sebebi; insan sağlığına olan faydalarının saymakla bitmemesidir. Bu yüzden eğer siz de hem hoş, hem de yararlı bir takı arayışındaysanız; hemen mercan taşlı takılar arasından seçim yapabilirsiniz.

Mercanın Özellikleri Nelerdir?

  • Mercan taşını bazı kişiler mercan şeklinde bilmezler. Hayat Ağacı diyen de vardır, Koral diyen de. Eğer bu isimlerden birini duyduysanız da sizlere bahsettiğimiz taşla aynıdır.
  • Farklı çizgilerde, desenlerde ya da renklerde karşılaşabileceğimiz mercan taşını genellikle kırmızı, pembe, mor ve siyah gibi renklerle daha sık görmekteyiz.
  • Mercan taşının denizde ve karada olan görünümleri başka şekilde karşımıza çıkar. Karaya çıktığında bir taşa dönüşen mercan, denizin içinde bitki şeklinde bulunmakta ve mercan bitkisi olarak anılmaktadır.
  • İslam kitaplarında adı geçen taşlardan biridir. Rahman Suresi’nde hem incinin, hem de mercanın adı Kur-anı Kerim’de geçmiştir. Bu yüzden de dinimizde yeri vardır.

CEVAP VER