Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

0
222

Yüzyıllardan beri hayatımızın orta noktasında yer alan bazı taşlar vardır. Hem nadir olarak üretilen, hem de bu nadirliğinden kaynaklanan sebeplerden ötürü yüksek fiyatlarla satışa sunulan taşlar arasında sizin de tahmin edeceğiniz üzere pırlantalar bulunmaktadır. Elmas taşı ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olan pırlantaların çok az ayırt edici özellikleri bulunmaktadır.

Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Pırlantanın en büyük ve onu diğerlerinden ayırabilecek olan özelliği öncelikle sert oluşudur. O kadar serttir ki; bir pırlantayı sadece başka bir pırlanta ya da elmas çizebilir. Hatta bu konuda uzmanlar çeşitli araştırmalar yaparken; değerli taş meraklılarına iki pırlantayı ya da bir pırlanta ve elması aynı kutuda saklamamaları konusunda uyarılarda bulunmuşlardır.

Pırlantalardan bazıları ise; laboratuar ortamında üretilmektedir. Bunlara genel olarak sentetik pırlanta adı verilmektedir. Herkesin en büyük korkulu rüyası haline gelen sahte pırlantalar da zaten bunlardır. Sentetik pırlantalar ile gerçek pırlantaları ayırt etmenin yolu ilk olarak sertliği ve daha sonra da pırlantalara özel olarak çıkarılan sertifikalar olmaktadır.

CEVAP VER